دولت ایران ایرانی انتخابات دکتر روحانی

دولت: ایران ایرانی انتخابات دکتر روحانی حقوق شهروندی اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اجتماعی دوست نداشتم نخستین و آخرین ایرانی غیر مسلمان در شوراهای شهر باشم / سپنتا نیکنام

دیروز بعد از مدت ها طرح اختلافی میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان بر سر حضور اقلیت های دینی در شوراهای اسلامی شهر و دِه در دستور کار مجمع تشخیص مصلحت نظام ق

دوست نداشتم نخستین و آخرین ایرانی غیر مسلمان در شوراهای شهر باشم / سپنتا نیکنام

سپنتا نیکنام: دوست نداشتم نخستین و آخرین ایرانی غیر مسلمان در شوراهای شهر باشم

عبارات مهم : ایران

داستان سپنتا نیکنام به آخر رسید؛ نهایی خوش که خیلی ها انتظارش را نداشتند.

دیروز بعد از مدت ها طرح اختلافی میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان بر سر حضور اقلیت های دینی در شوراهای اسلامی شهر و دِه در دستور کار مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار داده شد و با رأی اکثریت اعضا، سدی که از سال گذشته بر سر راه ورود غیر مسلمان ها به شورای اسلامی شهر و دِه گذاشته شده است بود، برداشته شد.

به گزارش کشور عزیزمان ایران ؛ طرحی که با نام سپنتا نیکنام، منتخب مردم یزد در انتخابات اخیر شوراها گره خورده بود. متعاقب این تحولات بود که با سپنتا نیکنام راجع به آنچه در این مدت گذشت، گفت وگو کردیم؛ راجع به موضعگیری های سیاسی؛ تهمت ها؛ شکایت ها و البته همان نامزدی که بعد از شکست در انتخابات علیه سپنتا شکایت کرده بود.

دوست نداشتم نخستین و آخرین ایرانی غیر مسلمان در شوراهای شهر باشم / سپنتا نیکنام

مشروح این گفت وگو را در زیر می خوانید:

٭٭٭این 9 ماه چگونه گذشت؟

دیروز بعد از مدت ها طرح اختلافی میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان بر سر حضور اقلیت های دینی در شوراهای اسلامی شهر و دِه در دستور کار مجمع تشخیص مصلحت نظام ق

اگر بگویم ساده گذشت که دروغ گفته ام. 9 ماه مشکل بود. پیگیری هایی که انجام می شد گاهی به نتیجه ختم نمی شد. از سویی مهندس سفید مدیر شورای شهر یزد در همان ابتدای پیش آمدن این ماجرا اعلام کردند که اگر این مسأله حل نشود از ریاست شورا استعفا می دهند. این عنوان سنگینی بار این رخداد را جهت من زیاد کرد.

من باید از طرفی مدیریت بحران می کردم که این عنوان به نتیجه برسد و از سویی دلواپس این عنوان بودم که اگر این ماجرا به نتیجه نرسد شخصیتی مثل آقای مهندس سفید هم از ریاست شورا استعفا می دهند و بحران در شورای شهر یزد دوچندان می شود. من فکر می کنم که این ماجرا چندان هم بد نشد به این علت که در نهایت آینده عضویت اقلیت ها در شوراهای شهر به دست مجمع تشخیص مصلحت نظام مشخص شد. شاید به من سخت گذشته باشد ولی در نهایت نتیجه شیرین بود.

به غیر از این موضوع، خودتان در این 9 ماه چه می کردید؟

قاعدتاً وقت بیشتری جهت بودن در کنار خانواده پیدا کردم. شاید باورتان نشود ولی من در تمام طول زندگی هر لحظه ساعت 7 از خواب بیدار می شدم و به کارهایم می رسیدم ولی در این مدت یکی از چالش هایی که با خودم پیدا کرده بودم، این بود که به علت اینکه وقت آزاد زیادی پیدا کرده بودم، دو ساعت زیاد می خوابیدم و این اصلاً برایم خوشایند نبود.

دوست نداشتم نخستین و آخرین ایرانی غیر مسلمان در شوراهای شهر باشم / سپنتا نیکنام

از سویی دیگر وقت بیشتری جهت رسیدن به امور انجمن زرتشتیان پیدا کرده بودم و تلاش می کردم علاوه بر کارهای شخصی وقت بیشتری جهت انجمن بگذارم. ولی در این مدت از امور شهری هم غافل نبودم و اتفاقاً این عنوان باعث شده است بود که بتوانم خارج از گود به پرسشها شهری و پرسشها شهر یزد نگاه کنم و امیدوارم این تجربه بتواند به حل پرسشها مردم یزد کمک بیشتری کند.

در این مدت رابطه مردم یزد با شما چگونه بود؟

دیروز بعد از مدت ها طرح اختلافی میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان بر سر حضور اقلیت های دینی در شوراهای اسلامی شهر و دِه در دستور کار مجمع تشخیص مصلحت نظام ق

بی نظیر بود. این اتفاق باعث شده است بود که مردم با من حس همدردی پیدا کنند و زیاد گفت وگو کنند و جالب اینجاست بعد از این ماجرا بسیاری از مردم که من را نمی شناختند هم دیگر نسبت به من آشنایی پیدا کرده بودند و هنگامی که من را می دیدند دلگرمی می دادند که این عنوان حل خواهد شد.

البته علاوه بر مردم یزد در سفرهایم به سایر شهر ها مانند پایتخت کشور عزیزمان ایران و یا زمانی که جهت کمک به زلزله زدگان به کرمانشاه و سرپل ذهاب رفته بودم هم مردم لطف داشتند و من را به صورت می شناختند و با من به گفت وگو می پرداختند. جالب اینجاست که مردم مناطق زلزله زده در استان کرمانشاه خودشان درگیر بحران بودند ولی هنگامی که من را می دیدند من را دلداری می دادند و دعا می کردند که مشکلم حل شود.

دوست نداشتم نخستین و آخرین ایرانی غیر مسلمان در شوراهای شهر باشم / سپنتا نیکنام

خودتان آینده نگری از نتیجه داشتید؟

واقعیت این است که در مدتی که گذشت اخبار ضد و نقیض فراوانی به گوش می رسید.

هیچ آینده نگری از نتیجه نداشتم ولی ته دلم روشن بود که نتیجه ای خوش در این پرونده رقم خواهد خورد. از یک نقطه به بعد بحث جهت من حیاتی شده است بود. اوایل فقط عنوان من مد نظر بود ولی عید امسال خبر هایی به گوشم رسید که امکان دارد بررسی لایحه عضویت اقلیت ها در شوراهای شهر به بعد موکول شود. این عنوان باعث نگرانی من شده است بود.

دوست نداشتم و ندارم که نخستین و آخرین ایرانی غیر مسلمان در شوراهای شهر باشم و جهت همین در مصاحبه با روزنامه کشور عزیزمان ایران اعلام کردم که دیگر عنوان من سپنتا نیست و پیگیر حقوق اقلیت ها خواهم شد. واقعاً از این عنوان می ترسیدم و اگر هم قرار بود که عنوان من موقتاً حل شود و بررسی طرح عضویت غیر مسلمان ها به بعد موکول شود، قطعاً به شورای شهر نمی رفتم تا راه جهت همکاری همه ایرانیان جهت ساخت کشور عزیزمان ایران فراهم شود.

از این لحظه به بعد همه با هم در کنار هم باید جهت پیشرفت کشور عزیزمان ایران کار کنیم و به منافع ملی بیندیشیم. بعد از آن در توئیتر و سایر فضاهای ارتباط جمعی نیز روی این توصیه پافشاری کردم و خوشحالم که قرار نیست سپنتا نیکنام نخستین و آخرین ایرانی غیر مسلمان باشد که در پارلمان های محلی عضویت دارد.

به اینترنت اشاره کردید. از یک جا به بعد شما خودتان مستقیماً به اینترنت و اطلاع رسانی ورود کردید. علت این امر چه بود؟

ببینید من اعتقاد دارم میزان زیادی از نتیجه ای که حاصل شد مرهون همت رسانه ها هست. رسانه ها با گرم نگه داشتن این عنوان کمک زیادی به سرد نشدن عنوان کردند.

اما بعد از مدتی به علت اتفاقاتی که در کشور افتاد و بنا بر اقتضا این عنوان در رسانه ها کمرنگ و پیگیری ها کمتر شد و من تلاش کردم که صدای خودم را از این طریق به گوش مسئولان برسانم. در جریان انتشار نظراتم، باز رسانه ها همت کردند و به انتشار دوباره این نظرات کمک کردند که همین جا از همه تقدیر می کنم.

یکی از نکاتی که در این مسأله بسیار به چشم می آمد ماجرای طولانی شدن وقت پیگیری به این پرونده بود. این عنوان سخت نبود جهت شما؟

شاید سخت ترین بخش کار همین عنوان بود. می گویند بد خبری بهتر از بی خبری هست. بی خبری که در این مدت در بازه های زمانی متفاوت به وجود می آمد واقعاً آزار دهنده بود. ولی به قول سعدی بعد از دشواری آسانی است ناچار/ ولیکن آدمی را صبر باید.

نتیجه صبرمن، همکارانم در شورای شهر یزد، مردم و رسانه ها و پیگیری های همه نتیجه ای را به وجود آورد که همه خستگی از تنم در رفت. در توئیتر هم نوشتم که این باهم بودنمان پیروزی بزرگی بود. همه با هم در کنار هم به منافع ملی فکر کردند و این عنوان باعث دلگرمی من شد. مردم کشور عزیزمان ایران نشان دادند می توانند با اتحاد به همه خواسته های قانونی خود برسند. درکل از اینکه به قانون برگشتیم بسیار خوشحالم.

مهم ترین توصیه ای که در این مدت در پیگیری ها و به طور کل این ماجرا دیدید، چه بود؟

شاید بااهمیت ترین چیزی که به چشم می آمد این همراهی و همگامی مردم و رسانه ها جهت به ثمر رسیدن این نتیجه بود.

اما آن طرف ماجرا هم اگر بخواهم بگویم، در این 9 ماه از سوی بعضی افراد هجمه های سنگینی نسبت به من وارد شد. حتی بعضی تلاش در جمع آوری طومار علیه ورود من به شورا کردند و هنگامی که دیدند از این روش ها جواب نمی گیرند شروع به پخش کردن اخبار کذب راجع به من کردند.

عده ای گفتند من از موقعیتم در دست درازی به زمین های یزد سوء استفاده می کنم. اگر بخواهم واقع بینانه بگویم، هیچ کدام از صحبت هایی که راجع به من مطرح شد من را ناراحت نکرد ولی اینکه بگویند من از موقعیتم در جهت منافعم سوء استفاده کردم واقعاً ناراحتم کرد. قصد داشتم از گوینده این جملات شکایت کنم که البته قصد دارم بنا به مصلحت یزد از شکایت منصرف شوم.

هدف من در کنار 10 عضو دیگر شورا پیشرفت و اعتلای یزد است و نمی خواهم درگیر این حاشیه ها شوم. بدون شک هر کمکی در جهت این پیشرفت بتوانم جهت شهرم انجام خواهم داد.

دیروز آقای باقری که با شکایت ایشان و رأی دیوان عالی عضویتتان در شورای شهر لغو شده است بود نیز به صحن شورای شهر آمدند. با ایشان صحبتی نکردید؟

بله. ایشان را دیدم. خوشحالم که ایشان هم به صحن شورا آمدند.

من از ایشان به علت شکایتی که کردند گله ای ندارم ولی به خاطر حرف هایی که در این مدت علیه من زدند گله دارم که امیدوارم ایشان که خود را انسانی مذهبی می دانند به حق الناس هم فکر کرده باشند.

سپنتا نیکنام چه برنامه ای جهت جبران این 9 ماه نبود در شورای شهر دارد؟

امیدوارم که بتوانم خودم را به سایر همکاران در شورای شهر برسانم. فکر می کنم باید با تلاش مضاعف وقت زیادی جهت جبران این عقب ماندگی بگذارم.

واژه های کلیدی: ایران | ایرانی | ایرانیان | شورای شهر | شورای اسلامی | مجلس شورای اسلامی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs