دولت ایران ایرانی انتخابات دکتر روحانی

دولت: ایران ایرانی انتخابات دکتر روحانی حقوق شهروندی اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی هستند ، کمربند مرگ&quot، اقیانوس‌های سیاره زمین در حال نابودی و ساخت &quot

گروهی از محققان می‌گویند که فعالیت‌های بشر و کم کردن اکسیژن در اقیانوس‌ها موجب نابودی اکوسیستم آبی می‌شود. 

هستند ، کمربند مرگ&quot، اقیانوس‌های سیاره زمین در حال نابودی و ساخت &quot

اقیانوس های سیاره زمین در حال نابودی و ساخت "کمربند مرگ" هستند

عبارات مهم : محققان

گروهی از محققان می گویند که فعالیت های بشر و کم کردن اکسیژن در اقیانوس ها موجب نابودی اکوسیستم آبی می شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از تک تایمز، براساس مطالعات تازه گروهی از محققان بین المللی، تعداد آن دسته از اقیانوس های دنیا که میزان اکسیژن ارزش صفر هست، تا چهار برابر زیاد کردن یافته هست. این عنوان از آن جهت مسئله ساز است آیا که یک ترساندن ویرانگر جهت اکوسیستم های دریایی به حساب می آید و اینکه بخش عظیمی اکسیژن کره زمین از اقیانوس ها حاصل می شود.

هستند ، کمربند مرگ&quot، اقیانوس‌های سیاره زمین در حال نابودی و ساخت &quot

هنگامی که راجع به سلامت آب های کره زمین صحبت می شود، آلودگی پلاستیکی در دریاها و پدیده سفید شدن مرجان ها زیاد از پرسشها دیگر عنوان می شوند، ولی مسئله کمتر آشنا شده است ای که به همان اندازه مسئله ساز هست، اکسیژن کم کردن یافته در آب های دنیا است.

در واقع براساس این مطالعه، میزان آب اقیانوس های آزاد که میزان اکسیژن در آنها صفر هست، طی 50 سال گذشته چهار برابر شده است هست. همچنین مناطق کم اکسیژن در آبهای ساحلی نیز از سال 1950 مشخصا 10 برابر شده است اند و انتظار می رود به علت گرمایش جهانی، این کم کردن اکسیژن در آینده نیز ادامه داشته باشد.

گروهی از محققان می‌گویند که فعالیت‌های بشر و کم کردن اکسیژن در اقیانوس‌ها موجب نابودی اکوسیستم آبی می‌شود. 

این یک مسئله جدی جهت حیات دریایی است لیکن بدون اکسیژن، حیات دریایی به طور کلی نابود خواهد شد. این مناطق دریایی به اصطلاح ” مناطق مرده” (dead zones) نامگذاری شده است اند و در خلیج “مکزیک ” و خلیج “چساپیک” واقع در قاره آمریکا مشهود هستند و دیگر قادر به پشتیبانی از جانوران دریایی و مرجان ها جهت ادامه زندگی نیستند.

در مناطق دیگرنیز که سطح اکسیژن پایینی دارند، مواردی چون رشد جانوران دریایی، تولید مثل و آسیب پذیری آنها نسبت به بیماری تحت تاثیر قرار می گیرد. به باعث اجتناب جانوران از این مناطق، بسیاری از آن ها همچون ماهی های بزرگ مانند “نیزه ماهیان” در منطقه باقی می مانند و در معرض شکار قرار میگیرند.

سطح اکسیژن پایین باعث آزاد شدن دی نیتروژن مونوکسید می شود که یک گاز گلخانه ای و 300 برابر نیرومند تر از کربن دی اکسید و سولفید هیدروژن هست. به گفته محققان، تغییرات آب و هوایی ممکن است باعث کم کردن اکسیژن در آب های آزاد شوند، لیکن اقیانوس های گرم تر، اکسیژن کمتری دارند و حتی در وهله اول رسیدن اکسیژن به آب را نیز سخت است.

هستند ، کمربند مرگ&quot، اقیانوس‌های سیاره زمین در حال نابودی و ساخت &quot

لازم به ذکر است که حدود نیمی از اکسیژن زمین ازاقیانوس ها به دست می آید. این مسئله علاوه برتهدید تنوع زیستی دریایی، به علت فوت ماهی ها و کم کردن گردشگری، منجر به زیاد کردن پرسشها اقتصادی نیز می شود.

به رغم آینده اسف بار اقیانوس ها، محققان خاطرنشان کردند که راهکارهایی جهت مواجهه با این مسئله وجود دارد. به عنوان مثال، کم کردن مصرف سوخت فسیلی می تواند آلودگی هوا و گازهای گلخانه ای عامل تغییرات آب و هوایی را کم کردن دهد و همچنین پرداختن به مسئله آلودگی آبها می تواند بافایده و موثر باشد.

گروهی از محققان می‌گویند که فعالیت‌های بشر و کم کردن اکسیژن در اقیانوس‌ها موجب نابودی اکوسیستم آبی می‌شود. 

دنیس بریتبورگ ازمرکزتحقیقات محیط زیست “اسمیتسونیان” و محقق مهم این مطالعه گفت: “توقف تغییرات آب و هوایی نیازمند تلاش جهانی هست، ولی حتی کارها محلی نیز می توانند به جلوگیری از کم کردن اکسیژن آب کمک کنند.”

این مقاله در مجله “ساینس” (Science) انتشار یافته است.

واژه های کلیدی: محققان | اکسیژن | دریایی | اقیانوس | اقیانوس | تغییرات آب و هوایی | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs